Yardie Gorge - image courtesy Milo Barham

Western Australia

Click here for WA Division social media 
For questions regarding the WA Division please email wittww@iinet.net.au

Talks & Events
Monthly Meeting

Date: First Wednesday of each month (except December and January)
Location: Irish Club of WA (Inc.), 61 Townshend Road, Subiaco, between Hay Street and Churchill Ave
Time: 5.30pm
Info: wittww@iinet.net.au

Upcoming Events

5 September 2018 – WA Division Meeting
Speaker: Helen McFarlane (Centre for Exploration Targeting, UWA)
Topic: Metamorphism of the West African Craton: Dilemmas of the Palaeoproterozoic accretionary-collisional Eburnean Orogeny (2.20 – 2.07 Ga)
Location: Irish Club of WA (Inc.), 61 Townshend Road, Subiaco, between Hay Street and Churchill Ave
Time: 5.30pm

3 October 2018 – WA Division Meeting
Speaker: Heta Lampinen (Centre for Exploration Targeting, UWA)
Topic: Defining a base metal mineral systems footprint in the Edmund Basin of the Capricorn Orogen, Western Australia
Location: Irish Club of WA (Inc.), 61 Townshend Road, Subiaco, between Hay Street and Churchill Ave
Time: 5.30pm

7 November 2018 – WA Division Meeting
Speaker: Imogen Fielding
Topic: TBA
Location: Irish Club of WA (Inc.), 61 Townshend Road, Subiaco, between Hay Street and Churchill Ave
Time: 5.30pm

29 November 2018 – GESSS WA

Description: GESSS WA is a new initiative allows Honours, Masters and PhD students from the University of Western Australia and Curtin University present their research to the local scientific community, to gain experience in communication their research findings through oral and poster presentations, to promote their talents to future employers, to discover areas of research at other universities or departments and to meet new people in the Earth Science field
Location: Geology Building, The University of Western Australia, 35 Stirling Hwy, Carwley WA 6009
Time: 8:30am – 8:00pm
Abstracts: Abstract submissions close 29 august. Please click here to submit your abstract 
Register: Registrations close 29 October. Please click here to register for GESSS WA
Website: Please click here

 

Previous Division Meetings and Events

1 August 2018 – WA Division Meeting
Speaker: Chloe Plet (CSIRO)
Topic: Carbonate Concretions: A window into the past

20 July 2018 – Spectral Data Processing Workshop (GSA WA Division, CSIRO, GSWA)

Topic: This one-day, hands-on workshop covered how to extract mineralogical and lithological information from HyLogger-derived hyperspectral data obtained from diamond drillcore. 

4 July 2018
Speaker:  Adam Bath (CSIRO)
Topic: Deposit- to camp-scale alteration mapping of Archean gold systems

6 June 2018
Speaker: Jens Klump (CSIRO)
Topic: Can we teach machines Geology? The role of data science in the geosciences

25 May 2018
WA Division Awards Night Presentation and AGM 

Awarding of the Gibb Maitland Medal, Ross Medal, Geological Society of Australia (WA Division) Medal and Certificates for Long-Standing Members

15 May 2018

Speaker: Angus M Robinson FAusIMM (CP)
Topic: Striking gold through geotourism – a perspective from a former gold/metals exploration geologist

2 May 2018 

Speaker: Dr Carl Brauhart (CSA Global)
Topic: OSNAACA database

4 April 2018 
Speaker: Prof. Jeffrey Vervoort (Washington State University)
Topic: 
Unravelling the early history of the Earth


7 March 2018
Speaker: Prof. Rob Strachan (University of Portsmouth)
Topic: 
Early Neoproterozoic orogenesis and Rodinia reconstructions in the North Atlantic 

6 and 8 March 2018
Tamala Limestone Fieldtrip - Classic Carbonates and Pleistocene Sea-Levels

7 February 2018
Speaker: Dr Kirsten Rempel (Curtin University)
Topic: 
Jewels of the Golden Mile: The Hidden Secret Ag-Au-Te deposit and kalgoorlieite, a new arsenic telluride mineral

6 December 2017
Speaker: Ian Tyler (Geological Survey of Western Australia)

Topic: The geological map of the future

1 November 2017
Speaker: Dietmar Müller (The University of Sydney)
Topic: Continental travel, plate-mantle interaction, dynamic topography and Australian landscape evolution since Gondwana breakup

4 October 2017 

Speaker: Dr. Carsten Laukamp (CSIRO)
Topic: Application of remote sensing technologies

6 September 2017
Speaker: Dr. Erick Ramanaidou (CSIRO)
Topic: Burrup Peninsula rock art

2 August 2017
Speaker: Dr. Timmons Erickson (Curtin University, NASA)
Topic: Impacts and dating mineral deformation

5 July 2017
Speaker: Dr. Margaux Le Vaillant (CSIRO)
Topic: Nickel deposit link to P-T mass extinction

3 May 2017
Speaker: Ms Elisabeth Scibiorski, PhD student, University of Western Australia 
Topic: The cooling and exhumation of the Albany-Fraser Orogen, Western Australia 

26 April 2017
Speaker: Professor Malcolm McCulloch

Topic: Reconstruction of the uptake of anthropogenic CO2 into the oceans, and lessons from the past
Awards: AE Ringwood Medal - Professor Malcolm McCulloch and Gibb Maitland Medal – Dr Ian Tyler

5 April 2017
Topic: Lithium-caesium-tantalum pegmatites, targetting techniques, and recent WA advances
Speaker: Mr David Crook, Managing Director, Pioneer Resources

GSA National Governing Council Elections and Western Australia Division Councillor

If you are considering becoming a Governing Councillor, know someone who may be interested or are keen to know more the following information will be helpful.
Alternatively, please do not hesitate to contact the GSA office email businessmanager@gsa.org.au or (phone: 02 9290 2194).

Divisional Councillor Nomination Form
(Microsoft Word Document)

Committee

Chair: Ignacio (Nacho) Gonzalez-Alvarez (CSIRO)
E: Ignacio.Gonzalez-Alvarez@csiro.au

Vice Chair: Peter Kinny (Curtin University)
E: p.kinny@curtin.edu.au

Secretary: Walter Witt (Consultant)
E: wittww@iinet.net.au

Treasurer: Stephen Wyche (GSWA) 
E: stephen.wyche@dmp.wa.gov.au

WA State representative on National Governing Council: Roger Bateman
E: roger.bateman10th@gmail.com

General Committee Members:
Paul Duuring (GSWA)
Stephen Barnes (CSIRO)
Trevor Beardsmore (GSWA)

Convenor (Awards Subcommittee):
Charles Butt

Convenor (Geoeducation Subcommittee):
Joanne Watkins (ESWA)

Convenor (Geoheritage Subcommittee):
Margaret Brocx

Convenor (Stratigraphic Nomenclature Subcommittee):
Milo Barham (Curtin University)

List of prospective sponsors for GSA-WA membership applications
BHP
Matthew Crowe
E: matt.crowe@bhpbilliton.com

Roger McNaughton
E: roger.w.mcnaughton@bhpbilliton.com

CSIRO
Charles Butt
E: charles.butt@csiro.au

Ignacio Gonzalez-Alvarez
E: ignacio.gonzalez-Alvarez@csiro.au

Bruce Hobbs
E: bruce.hobbs@csiro.au

Erick Ramanaidou
E: erick.ramanaidou@csiro.au

Curtin University
Milo Rory Barham
E: milo.barham@curtin.edu.au

Edith Cowan University
Ross Dowling
E: r.dowling@ecu.edu.au

Earth Science WA
Joanne Watkins
E: joanne.watkins@csiro.au

FMG
Stuart Robinson
E: srobinson@fmgl.com.au

Geological Survey of Western Australia
Heidi Allen
E: heidi.allen@dmirs.wa.gov.au

Trevor Beardsmore
E: trevor.beardsmore@dmirs.wa.gov.au

Peter Haines
E: Peter.HAINES@dmirs.wa.gov.au

Simon Johnson
E: simonpaul.johnson@dmirs.wa.gov.au

Michael Wingate
E: michael.wingate@dmirs.wa.gov.au

Private
Walter Witt
E: wittww@iinet.net.au

Rio Tinto
Bryan Bowden
E: bryan.bowden@riotinto.com

University of Western Australia
Sandra Occhipinti
E: sandra.occhipinti@uwa.edu.au

Alison Ord
E: alison.ord@uwa.edu.au